Круглий стіл «Політичний терор проти учасників українського національного руху в Одеській губернії у 1920 році»

В Одесі відбувся круглий стіл «Політичний терор проти учасників українського національного руху в Одеській губернії у 1920 році», присвячений вшануванню пам’яті жертв політичного терору більшовицької влади в Одесі та Одеській губернії 1920 року.

Організатори: Український клуб Одеси, Південний міжрегіональний відділ УІНП.

Ініціатор проведення заходу – Олександр Шишко, к.і.н., доцент ОНАХТ, автор книги “Політичний терор більшовицької влади в Одеській губернії (січень 1919 р. – березень 1922 р.)”, у якій на основі залучення широкого кола архівних джерел відтворено не тільки прояви терору у всіх його вимірах проти всіх верств населення, а й встановлено імена численних його жертв.

Історична довідка

14-го червня 1920 р. колегія Одеської губернської надзвичайної комісії (ОГНК) у складі Реденса, Уральцева, Дейча, Заковського, Балецького, Соколова на своєму засіданні розглянула справу № 2575 (справа підпільної петлюрівської організації). За результатами цього засідання ця колегія постановила розстріляти 63-х осіб, що й було виконано 15-го та 16-го червня 1920 р. Ще сорок вісім осіб було ув’язнено до концтабору, з них 12-ть осіб терміном на 5-ть років, 28 – на 3 роки, 8 – на 1-2 роки, 59-ть осіб з-під варти було звільнено. Варто наголосити, що всі фігуранти цієї справи у 1994 р. були реабілітовані.

«Просвіта», Споживча спілка, кооперативні установи, які були створені українцями та навколо яких вони гуртувалися, потрапили під удар більшовицької влади з перших місяців її існування у 1920 р., адже їх існування суперечило програмним засадам комуністичної партії, які вона наполегливо та жорсткого почала насаджувати в Україні, починаючи з 1918 р., а особливо під час «першого комуністичного штурму» у 1920 р.

Жертвами політичного терору каральних органів більшовицької влади ставали особи всіх вікових категорій, але особливо цинічно виглядала страта юнаків і дівчат віком 18-19 років.

Загалом протягом 1920 р. колегія ОГНК на своїх засіданнях постановила розстріляти 1 551 особу зі широким спектром обвинувачень, де ключовим було поняття «контрреволюція».

поділитися