Олександр ЛОНЧАК: «Особливості ЗНО-2022 – в умовах війни всі діти мають право на освіту!»

Вступна кампанія в умовах воєнного стану! Якою вона буде? Про це сьогодні наша розмова з директором департаменту освіти і науки Одеської обласної військової адміністрації Олександром ЛОНЧАКОМ.
– Олександре Анатолійовичу, почнемо з головного. Проходження державної підсумкової атестації скасовано?
– Так. 24 березня 2022 року відбулося засідання Верховної Ради України, де було підтримано законопроєкт №7132, за яким здобувачі освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2021/2022 навчальному році, звільняються від проходження державної підсумкової атестації.
– А як бути із ЗНО? Випускники та батьки хвилюються…
– Хочу зазначити, що за нинішньої ситуації Комітет з питань освіти, науки та інновацій Верховної Ради України у плідній співпраці з Міністерством освіти і науки України, з представниками вищої і загальної середньої освіти провели значну роботу із розроблення Порядку зарахування до закладів вищої освіти у 2022 році. ЗНО все ж таки відбудеться, але у спрощеній формі. Відповідні зміни днями вже затвердилаВерховна Рада України.
– Що це означає?
– Замість традиційного ЗНО абітурієнти складатимуть національний мультипредметний тест (НМТ). Це комплексний тест за трьома оцінками, які оголошуються одразу після його закінчення. Попередньо міститиме 60 завдань з української мови, математики, історії України, які вступники мають виконати за 80 хвилин. Український центр оцінювання якості освіти підготує демонстраційний варіант НМТ, щоб учасники змогли ознайомитися з форматом тестування заздалегідь. Наразі зазначу, що завдань з відкритою формою відповіді, наприклад, написання власного висловлення, в НМТ не передбачено.
– Але ж не всі готувалися до історії, багато майбутніх вступників обирали англійську…
– Так. Математика і українська мова – обов’язкові предмети. Їх готували усі, без винятку. А от історія України або англійська мова були на вибір учня. Проте діти вивчають цей предмет не один рік у школі, іспит – не завтра. Мінімальний час для підготовки все-таки залишається. Погодьтеся, підростаюче покоління країни, яка воює за свою незалежність і суверенітет, має знати своє історичне минуле, бо без цього не буде майбутнього.
– До речі, коли ж планується проходження ЗНО?
– Орієнтовно в липні. Але остаточні дати ще не визначені. В залежності від ситуації. Проте хвилюватися немає причин. Про все повідомимо заздалегідь. Налагоджена постійна комунікація з колегами, батьками через сторінки в соціальних мережах, зокрема.
– Де проходитимуть вступні випробування майбутні абітурієнти?
– На даний час механізм проходження ще визначається. Враховуючи воєнний стан у країні і високу ймовірність повітряних тривог у різних регіонах, тестування не буде проводитися в один день і в один час. Щоразу варіанти завдань будуть різними, аби забезпечити прозорість результатів. За нинішніх умов, як виключення, такий механізм вступу у заклади вищої освіти є єдиним прийнятним варіантом. Це разово. На період війни. Настане мир – повернемося до звичного формату ЗНО. Його ніхто скасовувати не збирається.
– Важливе питання щодо безпеки під час вступних випробувань… Випускник складає тест і тут лунає повітряна тривога. Як діяти?
– Звісно. Безпека абітурієнтів – пріоритет номер один! Тому й буде один централізований іспит, а також можливість його переривання при повітряній тривозі й перехід в укриття. Індивідуальні усні співбесіди, творчі конкурси та фахові іспити також можна проводити дистанційно.
– Чи треба повторно реєструватися тим, хто вже встиг це зробити до війни, і як бути тим, хто не встиг?
– Якщо ваша дитина вже зареєструвалася для участі у ЗНО, більше нічого робити не потрібно. Якщо ще не зареєструвалася для участі в ЗНО, до 9 квітня 2022 року необхідно буде створити реєстраційну картку. Всі алгоритми дій є на сайті Одеського регіонального центру оцінювання якості освіти. Якщо абітурієнт не встиг роздрукувати, передати чи надіслати документи до 9 квітня, достатньо сформувати реєстраційну картку. Крім цього, Український центр оцінювання якості освіти запропонував механізм дій для керівників закладів загальної середньої та професійної освіти, який уможливить вступ випускників до університетів. Вся інформація доведена колегам і є на сайті.
– Чи повернуть кошти за пробне ЗНО, яке так і не відбулося?
– Наразі Український центр оцінювання якості освіти розробляє відповідний механізм, про деталі невдовзі буде повідомлено на сайті. Всі, хто зареєструвався, до кінця року зможуть повернути кошти, які не були використані для підготовки до пробного ЗНО. Нажаль, внаслідок жорстокої військової агресії російської федерації проти України, мусимо вносити корективи у заплановані освітні заходи.
– Олександре Анатолійовичу, розкажіть, будь ласка, детальніше, всім буде потрібно складати національний мультипредметний тест?
– Планується, що ті випусники 11-х класів, які бажають вступати до закладів вищої освіти, мають складати тест. Курсанти – відповідно до правил прийому закладу. На окремі спеціальності з творчим конкурсом – творчий конкурс; на контракт, крім визначених спеціальностей, – мотиваційний лист.
Централізовані іспити можна буде складати в Україні (крім тимчасово окупованих територій) і навіть за кордоном. Усі матимуть рівний доступ до вступу в українські виші: подання документів через Інтернет, дистанційні співбесіди, творчі конкурси, фахові іспити, підтвердження місця навчання з будь-якої точки світу. Передбачені також основні, додаткові та спеціально організовані сесії централізованих іспитів.
– А що таке мотиваційний лист?
– Уперше в нашій країні буде застосовуватися краща практика світових університетів – мотиваційні листи. Це документ, у якому пояснюють причини, з яких вважають себе найкращими кандидатами для вступу на відповідну навчальну програму конкретного університету. В умовах війни мотиваційний лист матиме дещо вищу цінність, адже випускники здаватимуть не чотири предмети, а один. Отже, ймовірність того, що кількість вступників з однаковими балами зросте, – вища. При вступі на бюджет вони допоможуть рейтингувати вступників з однаковим конкурсним балом, при вступі на контракт – рейтингувати в цілому.
– Тобто на бюджет і на контракт умови вступу відрізнятимуться?
– Так. Порядок вступу на бюджетну та платну форми навчання у заклади вищої освіти відрізнятиметься. Тестування необхідно пройти тим, хто хоче навчатися на бюджетній формі навчання. Для вступу на платну форму достатньо написати мотиваційного листа. Остаточний порядок проведення має затвердити Міністерство освіти і науки України.
– Чи можна використати сертифікат ЗНО минулих років?
– Певна річ. Якщо абітурієнт з тих чи інших причин має сертифікат ЗНО за 2019, 2020 або 2021 роки, ним можна скористатися цього року. Наприклад, є випускники, які навчаються в коледжах, але вже склали ЗНО раніше.То чому б не надати їм таку можливість…
– І насамкінець. Коли завершується навчальний рік?
– 1 квітня 2022 року міністр освіти і науки Сергій Шкарлет підписав наказ про затвердження Методичних рекомендацій щодо окремих питань завершення 2021/2022 навчального року. Керівникам органів управління освітою направлено лист департаменту щодо особливостей завершення нинішнього навчального року в умовах воєнного стану. День закінчення освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти області буде визначено розпорядженням голови Одеської обласної військової адміністрації, про що повідомимо згодом. Разом з тим маємо забезпечити виконання освітніх та навчальних програм, навчального плану через ущільнення навчального матеріалу, організацію самостійної навчальної діяльності учнів, додаткові консультацій із використанням технологій дистанційного навчання.
Крім того, прохання до керівників закладів та вчителів звернути особливу увагу на необхідність психологічної підтримки дітей. Для цього розроблено відповідні матеріали. Також в умовах воєнного стану особливо важливо забезпечити права учнів і дати їм можливість продовжувати здобувати освіту, зокрема, в установленому порядку перевести їх на наступний рік навчання, видати свідоцтва досягнень або табелі навчальних досягнень, а також документи про здобуття освіти.
Хочу заспокоїти батьків. Свідоцтво може видати школа за місцем постійного чи тимчасового проживання, зокрема й приватні заклади освіти, у випадку, якщо дитину зараховано до нової школи. Усі діти, які навчаються зараз не у своїх школах, а також перебувають за кордоном та продовжують навчатися у дистанційному форматі, отримають документ про завершення навчального року. Незалежно від форми навчання (онлайн, офлайн, змішане) результати будуть зараховані. Наші учні не повинні страждати, вони і так багато пережили за ці півтора місяці. Наголошу: в умовах війни всі діти мають право на освіту!
– Тим паче освітній процес триває…
– Безумовно. І я щиро вдячний колегам, які забезпечують його проведення в області на високому рівні. Комунікація педагогів з учнями допомагає триматися на позитивній хвилі. Ми радо прийняли у шкільні родини Одещини понад 500 дітей з різних куточків України. Вчителі використовують технології асинхронного онлайн-навчання, електронні платформи Google Classroom, G Suitе for Education, сервіси відеотелефонного зв’язку Google Meet, Zoom, електронні ресурси: «Всеукраїнська школа онлайн», «Освіта без меж», Міжнародна українська школа для дітей, які тимчасово виїхали за кордон, «Центр освіти «Оптіма», офіційний сайт КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради» – розділ «Школа в цифровому світі» та інші. Зараз працюємо над новим масштабним обласним проєктом для початкових класів «Розумники». Надали безкоштовний доступ до своїх ресурсів і приватні заклади освіти, за що їм щира подяка. Варто відзначити, що у важкий для країни час освітяни Одещини пліч-о-пліч стали на допомогу захисникам, зробивши освітні простори осередками згуртування усіх небайдужих. Працюємо! Координуємо волонтерів. Допомагаємо. Використовуємо кожну можливість, щоб рухатися вперед і тільки вперед! Робимо все можливе для нашої перемоги!
Наш кор.

https://www.facebook.com/groups/300595047853987/posts/677986630114825

поділитися