МАНДРУЙТЕ ОДЕЩИНОЮ! ПІСЛЯ КАРАНТИНУ!

 
Любі друзі, час мандрів настане після закінчення карантину. І до нього треба добре підготуватися. Передусім, слід вивчити місцевість, куди ви плануєте відправитись. У цьому ми допоможемо Вам рекомендаціями. Ці рекомендації ви можете скачати в форматі пдф за посиланням: http://dspace.onu.edu.ua:8080/handle/123456789/26407
По друге, ми будемо анонсувати те, що можна побачити на кожному з пропонованих маршрутів. Щотижня будуть з’являтись нові й нові напрямки мандрів Одещиною. Сьогодні пропонуємо Вашій увазі:
 
ТИЛІГУЛЬСЬКЕ ПРАВОБЕРЕЖЖЯ біля Курісового (19 км)
Це одноденний маршрут колишніми володіннями дворянського роду козацького походження Курісів з відвідуванням містечка, палацу, лісу та мальовничого узбережжя Тилігульського лиману. Територіально маршрут проходить по трьом сільським населеним пунктам Лиманського району Одеської області, від Курісового до Калинівки. Маршрут можна переглянути тут: https://drive.google.com/open?id=1eqoha5QBBJPxZCBfPy_EX2i5FnhboFx_&usp=sharing
ОПИС МАНДРІВКИ
Архітектура Курісового (колишня Петрівка) в центрі населеного пункту знаходиться під значним впливом класицизму та ампіру. Тим часом палац на околиці сучасного села побудований в мавританському та неоготичному стилях. Зараз він під реконструкцією.
Наступний об’єкт – ліс в долині річки Балай, висаджений у ХІХ столітті. Він дає прихисток від спекотного південного сонця під час проходження маршруту. На одній з галявин можна побачити кам’яну плиту із зображенням якоря та написом «Чумак Пилип» – слід колишніх далекобійників українських степів, завдяки яким Одеса була в дозалізничну добу пов’язана суходольними транспортними шляхами із іншими регіонами країни.
Далі на маршруті можна також роздивитись руїни кам’яних мостів ХІХ століття – вони теж були частиною чумацької транспортної системи.
Через село Каїри берегом Тилігульського лиману стежки прямують до урочиська Макітра – дивовижного мальовничого куточка Одещини. Тут свого часу тренувались дельтапланеристи, користуючись знаменитими висхідними повітряними потоками, які формуються специфічними умовами лиману. Саме від них лиман отримав свою назву – «Дєлі Гьоль» по татарськи значить «Дике Озеро», тобто озеро з дикими вітрами та хвилями.
Навпроти Макітри розташована коса Стрілка – орнітологічний заказник, який є частиною шляху сезонних перельотів птахів.
Закінчити похід слід в селі Калинівка, звідки добратись до обласного центру автобусом чи попутним автотранспортом.
НЕ ЗАБУВАЙТЕ брати з собою в дорогу достатню кількість прісної води та поживні мандрики. Мандрування принесло в традиційну українську кухню багато оригінальних страв – і саме зараз час знову навчитись їх готувати. З рецептом мандриків ми познайомимо Вас наступного разу.
Бувайте здорові і до наступної зустрічі!
 
РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА:
http://kraeved.od.ua/book/m/mestechko.php
http://sergekot.com/petrovka/
http://zif.onu.edu.ua/article/view/134388
 
Матеріал підготував Володимир Полторак (доцент кафедри історії України Одеського національного університету ім. Мечникова та співробітник Одеського обласного Центру патріотичного виховання та дозвілля молоді)
 
#Одещина #історія_рідного_краю #Україна
поділитися