30 років тому Україна вперше відзначила День Незалежності!!!

16 липня 1990 року Верховною Радою було прийнято рішення: «Вважати день 16 липня Днем проголошення незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України». За це проголосували 355 народних депутатів, щойно обраних за новим виборчим законодавством. Вперше з 1925 року в цих виборах взяли участь різні політичні партії. Обрані депутати продемонстрували одностайність в ключовому питанні державного будівництва – про верховенство національного законодавства над союзним.
Новий статус України визначила «Декларація про державний суверенітет України». Цей документ слід вважати одним з найважливіших в історії становлення незалежності України – серед універсалів Центральної Ради, акту про злуку УНР та ЗУНР, акту проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року.
Радянський Союз на той момент вже тріщав, з нього вийшли три республіки Балтії, суверенітет проголосили ще декілька республік – і серед них Російська Федерація. Союзний центр слабішав на очах, і його остання конвульсія проявилась в спробі державного перевороту наступного, 1991 року. Верховна Рада України в таких умовах продовжила цей «Парад суверенітетів» і впритул наблизила нашу країну до вистражданої незалежності.
Про що ж ідеться в Декларації? Як і в першому подібному документі, в Декларації незалежності США (4.07.1776), в ній ішлося про проголошення суверенітету України як «верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади республіки в межах її території, незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах». Було проголошено, що громадяни усіх національностей становлять народ України.

поділитися