150 років з дня народження Лесі Українки

Сьогодні виповнюється 150 років з дня народження видатної особистості – Лесі Українки!
Лариса Петрівна Косач-Квітка – відома поетеса, геній української літератури, знайома кожному змалку. Вже 5-річною дівчинкою Леся почала писати драматичні твори, а у 9 – написала свій перший вірш «Надія». За переказами, дівчинка написала його під старим ясеном біля в’їзної вежі замку Любарта у Луцьку, який нині іменують Лесиним. Одна з версій, що свій творчий псевдонім поетеса запозичила в свого дядька: Михайло Драгоманов підписував свої публіцистичні твори «Українець». Що стосується імені, то Лесею її лагідно кликали в сім’ї (ще малу Ларису називали Зеєю, а разом з братом Михайлом – Мишелосією).
Леся цікавилася історією. Дев’ятнадцятирічною дівчиною вона написала для молодшої сестри підручник «Стародавня історія східних народів» в якому проводила багато паралелей і порівнянь дійсності трьохтисячного минулого зі сучасним. Цей підручник був доступний, лаконічний і цікавий.
Мужніючи, Леся зацікавилася не тільки філософією, почала також пробувати себе в публіцистиці. Разом зі сестрою Ольгою вона відвідувала публічні лекції в Київському університеті, займалася самоосвітою, завдяки чому стала найосвіченішою жінкою в тогочасній Європі.
У 1888 році Леся Українка вперше їде до моря і свої враження від мандрівки описує у ліричному циклі із дев’яти творів «Подорож до моря». Вірші цього циклу нагадують щоденник, у якому поетеса занотовує побачене і неначе веде читача від Луцька до Одеси.
Працівник нашого центру Андрій Хаєцький приєднався до віртуального поетичного флешмобу від Одеської обласної дитячої бібліотеки для юнацтва ім. Маяковського і декламує вірш Лесі Українки – “Скрізь плач, і стогін, і ридання…”
 
поділитися